מעבר לחנות שלנו

מחקרים

מאיטקה לעידוד השראת ביוץ אצל מטופלות עם POS

Place Holder

מחקר: תמצית פטריית המאיטקה מעודדת השראת ביוץ בנשים עם תסמונת השחלות הפוליציסטיות (PCOS) כתמצית בודדת ובשילוב עם Clomiphene Citrate (איקקלומין).

Maitake Mushroom (Grifola frondosa) Extract Induces Ovulation in Patients with Polycystic Ovary Syndrome: A Possible Monotherapy and a Combination Therapy After Failure with First-Line

Clomiphene Citrate. THE JOURNAL OF ALTERNATIVE AND COMPLEMENTARY MEDICINE Volume 16, Number 12, 2010, pp. 1295–1299

מחקר פטריות מרפא- מיקוליביה

תסמונת השחלות הפוליציסטיות (PCOS) הינה ההפרעה האנדוקרינית השכיחה ביותר בקרב נשים בגיל הפוריות, והיא משפיעה בקירוב על כ-5-10% מקרב הנשים החוות קושי בכניסה להריון. מעבר לקושי בביוץ, לתסמונת זו קיימים גם ביטויים נוספים, כדוגמת: השמנה, אי סדירות במחזור החודשי, אקנה, עליה ברמות ההורמונים הזכריים (hyperandrogenism) הגורמים לשיעור יתר, ועוד.

מחקרים מהשנים האחרונות מעידים על קשר ישיר בין שחלות פוליציסטיות לבין רמה גבוהה של מבנה דמוי הורמון האינסולין הנקרא IGF-1, המעודד פוליפרציה של תאים בעלי רצפטורים הורמונליים. מצב זה מקושר לתנגודת לאינסולין. כיום קיימת התוויה רפואית בה משלבים תרופות לטיפול בסכרת סוג 2 (מטפורמין, גלוקומין) כחלק מפרוטוקול הטיפול בשחלות פוליציסטיות ואנדומטריוזיס.

מחקר רנדומלי, רחב היקף, הכולל 3 מרכזים רפואיים בטוקיו שביפן, בחן את השפעת פטריית המאיטקה על השראת ביוץ בקרב נשים עם תסמונת השחלות הפוליציסטיות. המחקר נערך במשך 12 שבועות.

במחקר השתתפו 80 נשים, כולן מאובחנות כבעלות תסמונת השחלות הפוליציסטיות (PCOS), אשר חולקו ל-2 קבוצות:

26 נשים קיבלו טיפול מונותרפי בתמצית פטריית המאיטקה – כל אישה קיבלה 6 כמוסות ליום (כל כמוסה מכילה: 250 מ”ג אבקת מאיטקה ו-18 מ”ג תמצית מאיטקה).
31 נשים קיבלו טיפול מונותרפי ב-Clomiphene Citrate (איקקלומין).

בהמשך המחקר, 15 נשים שלא הגיבו לטיפול מונותרפי בתמצית פטריית המאיטקה או לטיפול מונותרפי ב-Clomiphene המשיכו במחקר כקבוצה חדשה, וקיבלו שילוב של תמצית פטריית המאיטקה בשילוב עם Clomiphene  במשך 16 שבועות נוספים.

8 נשים שחוו כשלונות רפואיים מתועדים לבייץ באמצעות מונותרפיה של Clomiphene טרם המחקר, קיבלו טיפול משולב של תמצית פטריית המאיטקה בשילוב עם Clomiphene מתחילת המחקר.

תוצאות המחקר:

20 מתוך 26 הנשים שקיבלו טיפול מונותרפי עם תמצית פטריית המאיטקה בלבד (76.9%) ß הצליחו לבייץ. (ב-30 מתוך 72 מחזורי טיפול הושרה ביוץ, שהם מהווים 41.7% מכלל מחזורי הטיפול).
29 מתוך 31 הנשים שקיבלו טיפול מונותרפי עם Clomiphene  בלבד (93.5%) ß הצליחו לבייץ. (ב-58 מתוך 83 מחזורי טיפול הושרה ביוץ, שהם מהווים 69.9% מכלל מחזורי הטיפול).
7 מתוך 7 הנשים שלא הצליחו לבייץ בטיפול מונותרפי בתמצית מפטריית המאיטקה, וקיבלו טיפול נוסף משולב של מאיטקה עם Clomiphene ß הצליחו כולן לבייץ בטיפול המשולב. (ב-19 מתוך 23 מחזורי טיפול הושרה ביוץ, שהם מהווים 82.6% מכלל מחזורי הטיפול).
6 מתוך 8 מהנשים שלא הצליחו לבייץ בטיפול מונותרפי עם Clomiphene, וקיבלו טיפול נוסף, משולב של מאיטקה עם Clomiphene  – הצליחו כולן לבייץ בטיפול המשולב.

מסקנת החוקרים היתה שטיפול מונותרפי בתמצית פטריית המאיטקה יכול במקרים רבים לגרום להשראת ביוץ אצל נשים עם שחלות פוליציסטיות ויכול גם להוות טיפול משלים עבור נשים שלא הצליחו לבייץ באמצעות טיפול מונותרפי ב-Clomiphene.

לקריאת תקצירי מחקרים נוספים אודות פטריית המרפא מאיטקה