מעבר לחנות שלנו

מחקרים

ראישי בשילוב San Maio Wan לטיפול בדלקת מפרקים שגרונית

מחקר קליני, רנדומלי, כפול סמיות, מבוקר פלצבו, שנערך במשך 24 שבועות, ואשר פורסם באוקטובר 2007, בדק את יעילות השימוש בראישי (Ganoderma Lucidum) בשילוב עם פורמולת צמחים סיניים מסורתית (San Maio Wan) על חולים בדלקת מפרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis).

65 נבדקים חולי דלקת מפרקים שגרונית פעילה, אשר מקבלים טיפול תרופתי, חולקו לשתי קבוצות:

• 32 משתתפים בקבוצת המחקר קיבלו, בנוסף לטיפול התרופתי, 4 גרם תמצית ראישי + 2.4 גרם תמצית צמחי מרפא סיניים מסורתית ליום.

• 33 משתתפים בקבוצת הביקורת קיבלו , בנוסף לטיפול התרופתי, פלצבו.

89% מהנבדקים סיימו את המחקר. המדד ששימש להעריך את יעילות השימוש בראישי ובתערובת הצמחים הסיניים לעומת הפלצבו היה מדד ACR 20, שהינו מדד שנקבע ע”י הקולג’ האמריקאי לראומטולוגיה, הקובע שדרוש שיפור של 20% לפחות במספר מדדים, כדוגמת רמת הכאב ורמת הנפיחות במפרקים, כמו גם מדדים דלקתיים בבדיקות הדם, כדוגמת ציטוקינים שונים, CRP ו-ESR.

תוצאות המחקר הראו, שהחל מהשבוע ה-4 למחקר, השיפור במדדי ACR20 הודגם בצורה משמעותית יותר בקבוצת המחקר (15.6%) לעומת קבוצת הביקורת (9.1%), עם שיפור בעיקר ברמת הכאב, אשר נשמר לאורך כל תקופת המחקר, ועד לסיומו, בשבוע ה-24.

בנוסף, נמצאה ירידה משמעותית במדדי IL-18 (ציטוקין מעודד דלקת) בקבוצת שנטלה ראישי בתוספת צמחים סיניים בלבד, כמו גם במדדים דלקתיים המושפעים מפעילות הציטוקין IL-18, כדוגמת IP-10 (interferon gamma induced protein 10) ו-MIG (monokine induced by interferon gamma), שהינם חלבונים הנקשרים לציטוקינים ואחראי על אקטיבציה של תאי דם לבנים מסוג T-Cells ו-NK (Natural Killers) במהלך דלקת פעילה.

זהו המחקר הקליני הראשון שבדק את יעילות הראישי בתוספת צמחים סיניים מסורתיים לטיפול בדלקת מפרקים שגרונית. מסקנת החוקרים היתה שהשימוש בתמצית מפטריית הראישי, בתוספת פורמולת צמחים סיניים מסורתית, יעילה בהפחתת רמות הכאב בחולים בדלקת מפרקים שגרונית.

בנוסף, הירידה ברמות IL-18, ציטוקין מעודד דלקת שרמתו עולה בחולי דלקת מפרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis), כמו גם בחולים בתסמונת נפרוטית ( Nephrotic Syndrome), בלופוס (זאבת אדמנתית מערכתית, Systemic Lupus Erythematosus ) ובאסתמה, מיוחסת דווקא לפעילות האנטי דלקתית של פטריית הראישי (Ganoderma Lucidum). מכאן, שלפטריית הראישי יכולת להפחית מדדי דלקת בחולים במחלות אלה.