מעבר לחנות שלנו

אתר המטפלים, כללי

טיפול בכולסטרול באמצעות פטריות

כולסטרול הוא מבנה שומני החיוני לתפקודים שונים בגוף, הוא משתתף בבניה של הורמונים שונים בייחוד הורמונים הקשורים למערכת המין והרבייה, נאגר במעטפת שומנים המגנה על האיברים, חלק עיקרי במלחי המרה המשמשים לפירוק ועיכול השומנים מהתזונה ועוד…

הכולסטרול כמבנה שומני בדם רגיש מאוד לתהליכים חימצוניים הגורמים לו לשקוע בדפנות כלי הדם וליצור הצרות של כלי הדם הפוגעת בזרימת דם תקינה ועד לחסימות מלאות וסכנה של קרישי דם.

90% מהכולסטרול בגופנו הוא כתוצאה מייצור עצמי של הגוף ורק 10% הוא ממקור תזונתי. גורמים רבים משפיעים על ייצור הכולסטרול בכבד. ע”מ שהכולסטרול יוכל לנוע במחזור הדם מייצר הכבד חלבונים שנושאים אותו, LDL המכונה “הכולסטרול הרע” נושא את הכולסטרול מהכבד דרך מחזור הדם אל איברי הגוף בעוד שה- HDL  “הכולסטרול הטוב” יוצא נקי מכולסטרול מהכבד, ואסף את הכולסטרול ומחזיר אותו חזרה לכבד למטרות עיבוד או להפרשה החוצה מהגוף דרך מערכת העיכול. מכאן שרמות נאותות של HDL  חשובות מאוד ואם רמת הכולסטרול הכללי היא מעט גבוהה מהנורמל אך רמות ה HDL  גבוהות (יחסית לערך בבדיקות הדם) הדבר מפחית סיכונים, בייחוד שקיעה בדפנות כלי הדם.

רבים חושבים כי רמות כולסטרול גבוהות קשורות באופן ישיר לכמות השומנים (בייחוד הרווים) אותם אנו צורכים בתזונה, הדבר נכון חלקית מאחר וה”מפעיל” העיקרי של מנגנון ייצור הכולסטרול הוא הורמון האינסולין. כאשר אנו צורכים תפריט העשיר בפחמימות בייחוד פחמימות ריקות ומזוקקות ממקור של סוכר לבן, לחם לבן, תפוחי אדמה וסירופים ממתיקים (סירופ תירס), האינסולין מופרש והסוכר מומר לשומנים בכבד.

התרופות הניתנות כיום להפחתה של כולסטרול ולטיפול בכולסטרול גבוה, מפחיתות את הכולסטרול הכלי ואת הLDL אך עם זאת מפחיתים גם את רמות הכולסטרול הטוב (HDL) בנוסף לתופעות לוואי שונות של פגיעה בייצור קו אנזים קיו 10 החיוני לייצור האנרגיה וכתוצאה ממחסור בו בעקבות התרופה ניתן להבחין בתופעות של כאבי שרירים בעיקר ברגלים ולרגישות ודימומים מהחניכיים.

משפחת התרופות ממשפחת ה”סטטינים” מורכבת מחומר פעיל שבודדו במקור מפטריות מרפא וכיום מסונטזות באופן כימי. מזה שנים רבות אוכלוסיות אשר צרכו פטריות מרפא כמעט ולא סבלו ממחלות לב וכלי דם כתוצאה מרמות גבוהות של שומנים בדם, מטפלים רבים במשך ההיסטוריה נהגו להוסיף פטריות מרפא לאנשים שבדמם נמצאו רמות גבוהות של כולסטרול ושומנים. כיום כאשר הרפואה העממית המסורתית נבדקת במעבדות הוכחה פעילותם של הפטריות בהורדת שומנים בדם בייחוד כולסטרול ועליה ברמות הכולסטרול הטוב (HDL).

הפטריות מכילות מגוון רכיבים התורמים לאיזון רמות השומנים בדם בדרכים הבאות:

  1. עיכוב של ספיגת כולסטרול מהמעי אל תוך מחזור הדם
  2. הגברת הפרשת הכולסטרול מהמעי אל תוך מערכת העיכול ומשם החוצה מהגוף תוך עיכוב הספיגה החוזרת שלו
  3. דיכוי מנגנון ייצור הכולסטרול וה- LDL  בכבד, ללא פגיעה בייצור הקו אנזים קיו 10
  4. מוריד את ספיגת הפחמימות מהמעי אל תוך מחזור הדם וע”י כך מפחית את הפרשת האינסולין הגורם לייצור הכולסטרול.

הפטריות המוכחות מחקרית בעלות הפעילות המפחיתה רמות כולסטרול הן:

פלאורוטוס (pleorotus ostreatus)

מחקר חדש שהתפרסם בשנת 2010 ופורסם ב: Australian Journal of Medical Herbalism , בחן את השפעת הפלאורוטוס על איזון רמות סוכר והשומנים בדם בחולי סכרת מסוג -2.

מחקר רנדומלי, כפול סמיות.

במחקר השתתפו 120 מטופלים שחולקו ל 3 קבוצות. כל 3 הקבוצות קיבלו טיפול תרופתי קונבנציונאלי לתמיכה בסכרת, תפריט תזונתי בשילוב פעילות גופנית. המטופלים מילאו שאלון לאורך כל תקופת המחקר. בחודש הראשון המטופלים לא קיבלו פטריות ע”מ לבדוק את רמות הסוכר והשומנים באמצעות הטיפול הרגיל.  החל מהחודש השני ובמשך 3 חודשים תועדו מדיי הקבוצות על בסיס שבועי. נבדקו רמות המוגלובין מסוכרר (HBa1c), רמות סוכר בצום, פרופיל שומנים, לחץ דם ומדדים של איכות חיים.

לאחר 3 חודשים סוכמו הממוצעים של התוצאות:

מדד

ערכים בתחילת הניסוי

ערכים בסיום הניסוי

סוכר בדם

225.41±3.35

113.83±4.03

Hba1c

8.47±0.17

7.27±0.14

כולסטרול כללי

190.69±4.39

166.83±2.47

Effect of oyster mushroom on glycemia, lipid profile and quality of life in type 2 diabetic patients: Australian Journal of Medical Herbalism 2010 22(2)

מאיטקה (Grifola frondosa)

מחקר IN-VIVO  (בבע”ח) בדק את השפעת המיטאקה על פרופיל השומנים בדם. המיטאקה איננה משפיעה על ייצור הכולסטרול בכבד אלא מעכבת את ספיגתו מהמזון במעי ומגבירה את הפרשתו מהגוף.  עכברים הואכלו ע”י תפריט עשיר בכולסטרול. קבוצת אחת ניזונה מתפריט בלבד ואילו הקבוצה השנייה ניזונה מאותו התפריט אך מועשר במיטאקה.

רמות השומנים בדם של העכברים שקיבלו העשרה בפטריית המאיטקה הייתה זהה לרמות השומנים של העכברים שקיבלו תזונה עשירה בכולסטרול בתוספת הפטרייה. הפטרייה גרמה להפרשה מוגברת של השומן מהצואה של העכברים.

Anti-hyperliposis effect of maitake fruit body (Grifola frondosa)  Biol Pharm Bull. 1997 Jul;20(7):781-5.

קורדיספס ( (Cordyceps sinensis

ע”פ סיכומי מחקרים, טיפול בכולסטרול דרך פטריית הקורדיספס מפחית רמות של כולסטרול וטריגליצרידים, מעלה רמות HDL  ומורידה רמות LDL.

Zhu JS, Halpern GM, Jones K. The scientific rediscovery of a precious ancient Chinese herbal regimen: Cordyceps sinensis. Part II. J Altern Complement Med 1998; 4(4):429–457.