מעבר לחנות שלנו

מחקרים

קורדיספס ותרופות לטיפול בדיכאון

פטריית המרפא קורדיספס (Cordyceps Sinensis) ידועה כבר שנים רבות כמרכיב בתרופות מסורתיות המעוררות תגובות ביולוגיות שונות, כדוגמת פעילות נוגדת עייפות, פעילות מאזנת המערכת החיסונית ופעילות היפוגליקמית. מאחר וכבר נחקר והוכח הקשר בין עייפות לבין דכאון, השתמשו במחקר זה במבחן השעיית תנועת הזנב בעכברים (TST – Tail Suspension Test)  על מנת לבחון את ההשפעות נוגדות הדכאון של מתן תמצית הקורדיספס לעכברים. במחקר שנערך בשנת 2007 ביפן נחקרה השפעת מתן תמצית מפטריית הקורדיספס על תנועת העכברים במבחן TST. נמצא שזמן חוסר תנועת העכברים במבחן השהיית תנועת הזנב הופחת על ידי מתן תמצית הקורדיספס.
.מסקנת החוקרים היתה שתוצאות המחקר מצביעות על כך שמתן תמצית עם מיצוי החומרים הפעילים מפטריית הקורדיספס עשוי לעורר השפעה זהה לזו של תרופות נוגדות דכאון במספר מנגנונים: 1. השפעה שלילית על הקולטנים האדרנרגיים (אדרנורצפטורים, קבוצה של קולטנים המצומדים לחלבון G ומשמשים להיקשרות של קטכולאמינים, בייחוד נוראדרנלין ואדרנלין, שהפרשתם גורמת למספר תופעות פיזיולוגיות הקשורות לתגובת הילחם או ברח (Fight or Flight) – מנגנונים פיזיולגיים הקשורים להתמודדות עם איום או סכנה מיידית) 2. השפעה חיובית על הקולטנים הדופאמינרגיים (קבוצה של קולטנים המצומדים לחלבון G ומעורבים בתהליכים נוירולוגיים רבים, ביניהם מוטיבציה, הנאה, קוגניציה, זיכרון, למידה ושליטה במוטוריקה עדינה).
 למתן תמצית עם מיצוי החומרים הפעילים מפטריית הקורדיספס לא היתה השפעה על הקולטנים הסרוטונרגיים. אחת מתופעות הלוואי המסוכנות של טיפול בנוגדי דכאון וחרדה הוא תסמונת סרוטונרגית: עליה משמעותית וחדה ברמות הסרוטונין במערכת העצבים המרכזית, שיכולה להוביל לשינויים במצב ההכרה, לתחלואה ממשית ולעיתים נדירות אפילו לתמותה. ממצא חשוב אותו גילו החוקרים הוא כי מתן תמצית עם מיצוי החומרים הפעילים מפטריית הקורדיספס איננה משפיעה על המערכת הסרוטונרגית!

לקריאת המחקר לחצו כאן

לקריאת תקצירי מחקרים נוספים אודות פטריית המרפא קורדיספס